Затримки зарплат і тіньове оформлення: як каратимуть за це з жовтня

5 лет назад 0

Вже з початку жовтня 2018 року український бізнес очікують масові перевірки – їх метою буде вивести з тіні працівників, які отримують зарплату в конвертах.

В уряді нещодавно заявили, що величезна частина української економіки перебуває в тіні, в зв'язку з чим  прийнято рішення посилити перевірки. У Кабміні кажуть, що першими під підозрою виявляться   компанії, де всі співробітники поголовно отримують мінімальні зарплати , адже за офіційними даними на 1 серпня 2018 р середня зарплата по країні становить 9170 грн. Після перевірок, які проводитимуться інспекторами, Держпраці накладатиме штрафи, а відповідати за виконання постанов доведеться Державній виконавчій службі.

Нагадаємо, що податківці за січень-липень цього року викрили 8,8 тис. підприємців, які вели "тіньову" діяльність. До бюджетів додатково сплачено 9,3 млн грн податків і зборів та 10,6 млн грн єдиного внеску. Крім цього, за підрахунками Пенсійного фонду України, 2017-го через тіньову зайнятість він втратив понад 30 млрд грн, адже рівень тіньової зайнятості перевищував 23%.

Так, 3,7 млн осіб працює на тіньову економіку, це означає – кожен третій українець. Найбільше таких працівників в сільському господарстві (42,7%), в торгівлі (19,6%), будівництві (15,7%), промисловості (5,3%) і транспорті (3,3%).

Прем'єр-міністр України зазначив, що зараз найпроблемнішими галузями залишаються будівництво, торгівля, охоронні послуги і готельно-ресторанний бізнес. А в регіональному розрізі за кількістю неправильно оформлених працівників лідирує Харківська, Київська, Івано-Франківська та Одеська області.

Такі перевірки потрібні не тільки для того, щоб вивести українську економіку з тіні, але і щоб забезпечити всім українцям гідну пенсію. Щоправда, чому відповідні органи масово не проводили такі перевірки раніше – залишається під питанням. Адже жодних змін до законодавства зараз не внесли.

Отже, за що можуть оштрафувати український бізнес, хто опиниться під ударом і скільки доведеться заплатити за порушення.

За неправильно оформлених співробітників доведеться заплатити більше 110 тис. грн штрафу . Причому, інспектор може прийти з перевіркою в будь-який час і без попередження. Йому дозволяється безперешкодно входити до будь-яких службових, адміністративних та виробничих приміщень. І не допустити його до перевірки – не можна. Точніше, можна, але за це керівництву компанії доведеться заплатити штраф – 3 мінімальні зарплати, тобто – 11 169 грн. А ось якщо ви не допустили до перевірки інспектора вже за виявленими порушеннями, тоді доведеться заплатити штраф у 100-кратному розмірі від мінімальної зарплати – 372 тис. грн. Це, до речі, найбільший штраф, який вам можуть нарахувати за будь-яке порушення.

Також інспектор може проводити при перевірці аудіозапис або ж фото- і відеозйомку. Але   інспектор не може вимагати будь-які документи для передачі їх третім особам, вилучати оригінали документів або ж комп'ютери, розголошувати комерційні таємниці і виробничі процеси, а також перевіряти ті питання, які повинні розглядатися в суді. Максимальний термін такої перевірки – 10 днів, а мінімальний – 2.

Також великий штраф за кожного співробітника загрожує, якщо:

  • співробітника допустили до роботи без оформлення трудового договору;
  • співробітник був оформлений на неповний робочий час, тоді як він виконує свої обов'язки повний робочий час;
  • зарплату співробітникові виплачували без нарахування і сплати єдиного соціального внеску.

За такі порушення загрожує штраф в розмірі 30 мінімальних зарплат – 111 690 грн. Причому,   ці штрафи нараховуються окремо за кожного співробітника, який був неправильно оформлений.

Понаднормова робота і затримка зарплати теж кара ються. Інспектор Держпраці також може виписати штраф в 10-кратному розмірі мінімальної зарплати – 37 230 грн – за наступні порушення:

  • встановлення окладів нижче прожиткового мінімуму для працездатних осіб;
  • недотримання порядку оплати в нічний час, святкові, неробочі та вихідні дні;
  • недотримання порядку оплати праці за виконану роботу у відрядженні.

У тому випадку, якщо були порушені терміни видачі заробітної плати, відпускних, розрахункових і т.д., компанія отримає штраф у розмірі 11 169 грн.

Також, крім фінансової відповідальності за порушення трудового законодавства, є ще й адміністративна відповідальність, яка загрожує  керівним особам компанії. Адмінштрафи накладаються на посадових осіб всіх форм власності. Так, якщо співробітника допустили до роботи без оформлення трудових відносин, керівник може отримати штраф у розмірі від 500 до 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 8500 грн до 17000 грн). А за порушення термінів виплат загрожує від 30 до 100 нмдг (від 510 грн до 1700 грн).

До того ж, адміністративні штрафи плюсуються з фінансовими, які накладаються на все підприємство. Тому за одне порушення компанія може заплатити вдвічі більше.