Громаді на Херсонщині подарували її літопис

4 года назад 0

«Подивитися в очі» історії і побачити малу батьківщину такою, якою вона була і сто, і двісті років тому, незабаром зможуть усі бажаючі жителі та гості селища Асканія-Нова. Саме зараз у селищній раді готують для цього цілий фотолітопис з 41 унікальної світлини, дбайливо зібраних місцевою пенсіонеркою та справжньою ентузіасткою своєї справи Ганною Янковою. Ганна Янкова та Віталій Свінціцький переглядають світлини
— Ще 2008 року, коли я працювала у школі, колега принесла стару фотографію з зображенням центральної вулиці Асканії-Нова 1932 року. Тільки поглянувши на подарунок сяйнула думка: це ж можна у світлинах заледве не повністю відтворити первісний вигляд рідного селища! Для цього ходила по оселях земляків, збирала знімки — часом старі та потріскані. Чоловік, програміст за фахом, допомагав їх відновлювати. Дещо знайшли і в обласному державному архіві, де зберігаються документи родини Едуарда Олександровича Фальц-Фейна. Тепер цих знімків маємо близько чотирьох сотень. Коли їх побачив знаний херсонський краєзнавець Сергій Дяченко, то з захопленням вигукнув: «Такої колекції більше в жодному населеному пункті області немає!». І я дуже рада, що аналогічний захват це зібрання викликало в голови Асканійської ОТГ Віталія Свінціцького. Віталій Казимирович просто загорівся ідеєю подарувати селищу власний фотолітопис, не пошкодувавши для цього й власних заощаджень. Я горда тим, що в мене знайшовся такий однодумець, — розповідає Ганна Янкова. Підготовлені для фотолітопису Асканії-Нова Тепер для  постійно діючої виставки у холі селищної ради Асканії-Нова  вже підготували 41 історичну світлину. Одна з них, де зображена Асканія-Нова у 1937 році, має просто-таки гігантський розмір у чотири метри завдовжки на 50 см! Тож немає сумніву, що споглядання «літопису на стіні» викличе справжній захват у всіх глядачів. Адже з тих історичних будівель, красивих і неповторних, які колись фотографували, залишилися одиниці — інші знесли чи радикально реконструювали. Тож побачити минуле можна буде тільки на знімках у холі селищної ради.

Віталій Свінціцький сподівається, що нагадування про це минуле спонукатиме земляків дбайливіше ставитися до збереження власної історії, пишатися рідним селищем. Але, на його думку, фотолітопис — це тільки перший крок. Другим буде створення музею Асканія-Нова. І голова ОТГ готовий із цим допомогти, чим тільки може. Адже без минулого, як відомо, не буває майбутнього. А саме в нього націлена Асканійська об’єднана територіальна громада.

Сергій ЯНОВСЬКИЙ, Новий день