Хто може залишитися без пенсії?

8 лет назад 0

В останні роки в Україні з'являється все більше літніх людей, які взагалі не отримують пенсію. Причому йдеться про людей, які працювали все життя, але, тим не менш, замість заслуженої пенсії отримують лише невелику соціальну допомогу. Чому так відбувається і що робити літнім людям, які опинилися в подібній ситуації? Про це повідомляє Business.ua,

Справа в стажі
Як відомо, для того щоб отримувати пенсію, необхідний певний страховий стаж. В Україні існують поняття мінімального і повного страхового стажу.
— Мінімальний страховий стаж становить 15 років і дає право на призначення пенсії за віком.
— Повний страховий стаж необхідний для встановлення мінімального розміру пенсії на рівні прожиткового мінімуму для непрацездатних. Для жінок він становить 30 років, для чоловіків — 35 років.

Чому не отримують пенсію (навіть в розмірі мінімалки) ті, хто "не дотягнув" до необхідного стажу, — зрозуміло. Але як могло вийти, що без пенсій виявилися люди, які справді працювали? Фахівці називають три основні причини.

Причина перша: ПІДВИЩЕННЯ МІНІМАЛЬНОГО СТАЖУ
У 2011 році мінімальний стаж для отримання пенсії був підвищений в три рази — з 5 до 15 років. Це означає, що для того, щоб отримати право на пенсію, людині потрібно пропрацювати не менше 15 років. Однак підтвердити стаж роботи, надавши відповідні документи, може далеко не кожен. Нерідко винні в цьому не самі люди, а їхні роботодавці.

Причина друга: РОБОТА "В ТІНІ"
У 1990-ті роки багато вчорашні робітники, вчителі та інженери були змушені "перекваліфікуватися" в ринкових торговців, "човників" і "заробітчан". При цьому деякі з них продовжували значитися на своїх підприємствах і роками тримали там свої трудові книжки. Зарплату вони, звичайно, не отримували, зате їм йшов безперервний трудовий стаж. Однак в 2000 році в Пенсійному фонді була введена система персоніфікованого обліку. В результаті без права на пенсію залишилися не тільки «заробітчани» і багато представників дрібного бізнесу, але і всі ті, хто працював без офіційного оформлення і отримував зарплату в конверті.

Причина третя: ВІЙНА
Бойові дії на Донбасі і те, що частина території Донецької і Луганської областей виявилися непідконтрольні Україні, призвели до того, що були втрачені архівні документи, що підтверджують стаж роботи. Тому не дивно, що серед тих, хто не може підтвердити свій стаж і оформити пенсію, багато вимушених переселенців з Донбасу. В першу чергу постраждали ті з них, хто працював у держсекторі у 1980-х роках.

Три роки чекати
Тим людям, які через нестачу стажу не мають права на пенсію, держава виплачує соціальну допомогу. Правда, вельми незначну: за законом їм належить 30% від прожиткового мінімуму. Раніше держава доплачувала таким людям суму, якої не вистачало до розміру прожиткового мінімуму. Якщо прожитковий мінімум збільшувався, відповідно, збільшувався і розмір державної допомоги. Однак у 2014 році уряд «заморозив» розмір соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, на рівні 949 гривень.

Крім того, соціальну допомогу починають виплачувати тільки через три роки після досягнення пенсійного віку. Тобто чоловіки зможуть отримати її в 63 роки, а жінки — в залежності від року народження, згідно з графіком, встановленим Законом "Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам".

Що робити?
Звичайно, прожити на 949 гривень на сьогоднішній день, враховуючи зростання цін і тарифів, абсолютно нереально. Що ж робити, щоб отримувати більше?

Фахівці кажуть, що варіантів не так вже й багато:
— довести наявність стажу. Можна спробувати відновити втрачені документи. Однак якщо мова йде про людину, яка працював без офіційного оформлення, то довести що-небудь найчастіше неможливо.

— "доопрацювати" до необхідного стажу. Як пояснили нам фахівці управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі Одеси, досягнувши пенсійного віку і навіть отримуючи соціальну допомогу, людина може влаштуватися на роботу і набрати відсутній стаж. Якщо, звичайно, ця робота офіційна і роботодавець здійснює відрахування у Пенсійний фонд.

Щоб розібратися, чи легко людині передпенсійного або пенсійного віку "доопрацювати" відсутній стаж, ми відвідали популярні ресурси, присвячені працевлаштуванню. За запитом "«Робота для пенсіонерів" на сайті rabota.ua ми знайшли всього 90 вакансій по всій країні, а на сайті work.ua — взагалі жодної. Втім, фахівці з підбору персоналу стверджують, що посильну роботу знайти нескладно. Правда, в більшості випадків це буде некваліфіковану і не надто високо оплачувана праця — наприклад, робота прибиральниці, вахтера або гардеробника.

ЦИТАТА
Віталій Мельничук, експерт "Реанімаційного пакету реформ" по пенсійному законодавству:
— Нинішні 45-річні дійсно змушені були працювати нелегально в "лихі 1990-ті". Але після 2000 року їм варто замислитися про майбутній пенсії і знайти роботу нехай з меншою, але "білою" зарплатою. Інакше їх чекають такі ж проблеми, так і старше покоління.