Ковбаса для новорічного олів’є — в Україні масово продають фальсифікат

3 года назад 0

Сьогодні на прилавках можна знайти щось середнє між фальсифікатом і натяком на м’ясний виріб. Про це пише agronews.ua.

Без «Лікарської» ковбаси не обходиться майже жоден святковий «олів’є». І саме її рецептуру, кажуть-ще в середині 30-х років сплагіатили більшовики у американців.

За легендою, задумана була «Докторська» ковбаса як рятівний і легкозасвоюваний продукт для голодних часів радянської епохи.

«Народ був бідний і не мав що їсти, треба було нагодувати. Там були вершки, там були яйця, і 95% м’ясної сировини. Те що лікар прописав. Це одна з версій, чому «лікарська» так називається, тому що нібито корисна«, – зазначає деканка факультету харчових технологій НУБіП Лариса Бааль-Прилипко.

Запуск «лікарської» у виробництво був цинічним – відразу після Голодомору початку 30-х і в розпал репресій. Начебто за особистою вказівкою Сталіна повинні були скопіювати готовий американський рецепт.

На початку варенка виходила невдалою. Але поступово технологію відпрацювали, затвердили ГОСТ, і «лікарська» стала зразком смакоти по-радянськи. Перший раз якість погіршилася в 70-х-неврожаї і дефіцит м’яса змусили внести правки в ГОСТ – стали дозволені домішки. Друге погіршення було вже в 90-х  – тоді мова йшла про виживання і жарти про нестачу туалетного паперу, тому що він пішов на ковбасу – були недалекими від правди.

Тоді люди твердили, що відчувають смак справжньої «Лікарської». Нові ж українські ДСТУ почали розробляти лише на п’ятому році незалежності. Та «Лікарська» ковбаса, здається, в 90-х так і застрягла.

Цікавий нюанс в постановки цілей виробництва – в період неблагополучних 30-х років стоїть завдання «нагодувати народ», а з приходом демократії завдання стало збільшити обсяг продукції, що випускається з оптимізацією витрат.

Сьогодні на прилавках можна знайти щось середнє між фальсифікатом і натяком на м’ясний виріб. Слід зазначити, що на ринку є і хороша пропозиція, але якісне «Лікарське» дешевим не буває і має коштувати не менше 250 гривень.

Для відродження класичної технології, кажуть фахівці, треба лише дотримуватися давньої рецептури:

  • свинина знежилована 70%;
  • яловичина знежилована 25%;
  • яйця курячі;
  • молоко сухе знежирине;
  • сіль;
  • цукор;
  • горіх мускатний;
  • фіксатор кольору нітрит натрію.

Фарш набивають в синюгу – натуральну кишку, що для більшості виробників давно вже зайва морока. Однак класика вимагає саме такої фасування і варіння.

Але зловживання виробників» докторської » ковбаси, які здешевлюють виробництво, призводять до того, що на прилавках українських магазинів коштує вона на порядок дешевше.

Тим часом, щоб не плюватися від ковбасопідробок, молоді українці все більше переходять на так звану їжу майбутнього. Вона повністю рослинна, але має смак м’яса.

Кілька років вітчизняні вчені і виробничники шукали смак м’яса в композиції горохового і соєвого текстурату, кокосового масла, вивареної карамелі і концентрату бурякового соку. Від традиційного рожевого кольору відмовилися свідомо.

«Можна зробити цю ковбасу абсолютно ідентичною за кольором до м’ясної. Але існує така думка, що не всі люди, які дотримуються рослинної дієти, хочуть, щоб Альтернативні продукти відповідали на 100% тим м’ясним, від яких вони відмовилися», – зазначає доктор філософії в галузі харчових біотехнологій, доцентка НУБіП України Богдана Леонова.

У свою чергу дієтологи все ж радять замінити компонент «Лікарської» ковбаси в новорічному салаті «оливі» на шматок відвареної курки, індички або іншого м’яса – ще смачніше і набагато корисніше. І морква буде в радість.