“Маємо чекати все життя, поки російська влада захоче відпустити цивільних без умов” – Ольга Бабич

2 месяца назад 0

Українська влада досі запевняє родини цивільних заручників, що їх не обмінюють. Відповідно до Женевської конвенції, російська влада має відпустити усіх бранців без жодних умов. Однак родини цивільних не хочуть чекати на них все своє життя. Тож вони закликають владу тиснути на Росію через міжнародних партнерів, щоб та їх відпустила. 

Про це сьогодні під час прес-конференції “Атака на місцеве самоврядування” заявила  Ольга Бабич – дружина викраденого росіянами мера Голої Пристані Олександра Бабича.

Ми маємо їх чекати все життя, поки російська влада захоче їх без умов відпустити. І що – ці люди будуть все життя сидіти у полоні? Я вважаю, що часи змінюються, виклики теж, тому треба їх обмінювати. Треба створювати законодавчу базу, яка б дозволила це зробити. Це такі ж самі люди, як і військові. Вони ще більше страждають, оскільки були неозброєними” , – каже дружина.

Бабич вважає, що військовослужбовець, якого під час бою беруть у полон, виконує свою роботу. Для неї вони усі герої. Але солдат, який йде на війну, знає наперед, що може загинути або потрапити у полон. На відмінну від військових, цивільному немає чим захиститися.

“Я вважаю, що треба спілкуватися з міжнародними партнерами. Застосовувати якісь механізми тиску на РФ. Можливо, накласти на неї якісь санкції” , – зазначила жінка.

Нагадаємо,  Олександра Бабича , як представника української влади, викрали 28 березня 2022 року.

Росіяни прийшли до нього додому, коли він розмовляв з дружиною телефоном. Чоловіка повезли в білому мікроавтобусі із затонованими вікнами до мерії, де він пробув під конвоєм у своєму робочому кабінеті, а потім на цьому ж авто його вивезли з міськради в напрямку Скадовська Відтоді ні родина, ні його колеги та знайомі не мають змоги з ним поспілкуватись.

Торік деякі медіа та Асоціація міст України , що Олександра нібито звільнили з полону. Згодом з’ясувалося, що сталася помилка. Дружина вважає, що цей випадок відкинув її боротьбу за визволення чоловіка на кілька кроків назад, адже довелося знову домагатися для нього статусу полоненого.

Ольга розповіла ZMINA, що останні відомості про чоловіка вона отримала від чотирьох різних людей, які бачили його в російському полоні й самі вийшли з нею на зв’язок. Але головна проблема полягає в тому, що російська сторона відмовляється визнавати сам факт утримання Олександра.

У вересні 2023 року підозру у жорстокому поводженні з цивільним населенням та інших порушеннях законів та звичаїв війни заочно повідомили начальнику інженерно-технічного відділення ОМОН “Беркут” Росгвардії в окупованому Криму. Імені підозрюваного не називають, але наприкінці серпня слідчі публікували  на ім’я  Пилипа Квартника . Судячи з документа, чоловік народився у російському місті Владивосток, але має українське громадянство. 

У березні минулого року  разом з російськими військовими окупував Скадовський район Херсонської області. Саме він, як вважають слідчі, віддав наказ викрасти мера Голої Пристані  Олександра Бабича

Ім’я Бабича у тексті підозри та повідомленнях правоохоронців не пишуть, але на це вказують, між іншим, місце викрадення, зазначене у підозрі, а саме Голопристанська міська рада. 

Центр прав людини ZMINA разом з українськими та міжнародними партнерами документує насильницькі зникнення, затримання та викрадення цивільних осіб на тимчасово окупованих територіях. Якщо ваші рідні зникли або ви маєте побоювання, що їх могли викрасти, – напишіть, будь ласка, на нашу електронну адресу