На Херсонщині триває міжнародна археологічна експедиція

2 года назад 0

Шоста міжнародна археологічна експедиція триває на Херсонщині — досліджують фортецю часів Великого князівства Литовського. Цьогоріч у розкопках беруть участь не лише волонтери з Херсонщини, а з Мелітополя, Запоріжжя, Києва, Івано-Франківська.
Шоста міжнародна археологічна експедиція стартувала 28 липня, біля Тягинки. У перші дні, за словами очільниці південної середньовічної експедиції Інституту археології Національної Академії Наук України Світлани Беляєвої тут знайшли цінну знахідку – булаву.
" Булава була знайдена біля цієї стінки, у квадраті 8, спочатку знайшли там булаву, потім почали дзвонити по всій Україні і запитувати як зберігати, бо вона була в такому стані, що ми нічого не могли з нею робити. А потім вчора продовжили копати. І знайшли ніжку цієї булави, тобто її продовження ", — розповідає Світлана Беляєва.
Очільниця південної середньовічної експедиції Інституту археології Національної Академії Наук України Світлана Біляєва розповіла, як важливо правильно зберегти і транспортувати знахідку.
" Це треба було брати звідси природну землю, пересипати її, потім зверху водичкою, потім упаковувати її герметично і таким чином декілька реставраторів зійшлися на одному, що давайте таким чином везти. Тому ми над нею тремтимо, але ми нічого поки не можемо робити, бо реставратори будуть з нею працювати ", — додала вона.
Знахідку археологиня вважає знаковою. Каже, цього ж місяця буде 30 років Незалежності України і ось це — знак влади в Україні. Додала, що така знахідка 15 сторіччя характерна для нашої країни.
Світлана Біляєва говорить, що досліджують ділянку 100 кв. м. — це 4 квадрати по 25 квадратних метрів. Разом з археологами працюють і художники. Ірина Трома приїхала з Литви: " Я дуже рада що можу бути присутньою при розкритті артефактів державної значущості.Я хотіла бути археологинею, але запізнилася на іспит. Тож стала художницею, бо мріяла про це з дитинства. Я працюю над об'єктом, який тут знайшли і він показує зв'язок Українського і Литовського народу ", — говорить художниця.
Голова Правління культурного центру "Україна – Литва", менеджерка експедиції Наталя Бімбірайте говорить, ця експедиція має історичну цінність.
" Вона цінна для нас, для українців, в першу чергу й особливо важливо нині, коли Росія веде війну проти України, окупувала Крим і Східну частину, а тут ми бачимо те саме що відбувалося в Середньовіччі. І наша фортеця 14 – 15 ст. часів Великого князівства Литовського доводить, що тут була цивілізована фортеця і місто. Це абсолютно спростовує думку про те, що начебто тут була Новоросія ", — розповіла Наталя Бімбірайте.

Південна Середньовічна експедиція на Херсонщині триватиме до 15 серпня.
За матеріалами Суспільне. Херсон