Особливості спадкування з-за кордону, варіанти отримання спадку

Особливості спадкування з-за кордону, варіанти отримання спадку

3 недели назад 0

Спадкове законодавство направлене на захист прав всіх сторін цього юридичного факту. Спадкоємець має право ще за життя розписати в заповіті, яким чином хоче, щоб відбувалося розподілення його майна. Якщо цього документа немає, то нотаріус керується законодавчими нормами, які визначають черговість спадкування родичами цінностей померлого. Якщо на момент прийняття спадщини один із спадкоємців перебуває за межами рідної країни, то це не позбавляє його від спадку. Проте від необхідності дотримуватися всіх необхідних процедур цей факт не звільняє.

Що робити, якщо спадкоємець знаходиться за кордоном?

Оформлена спадщина за кордоном https://spadshchynazakordonom.com/services/inheritance-matters має таку ж юридичну силу, як і та, що відбувалася за класичним сценарієм спадкування. Спадкоємець, що перебуває за межами України зобов’язаний вчасно надати заяву на прийняття спадщини в установленому порядку. В такому випадку є декілька варіантів вирішення питання:

  • Приїхати в Україну та написати заяву у нотаріуса власноручно. Цей варіант не завжди доцільний, адже бувають обставини, коли спадкоємець не може цього зробити з об’єктивних причин.
  • Звернутися до юриста в Європі для написання заяви на спадкування. Після підписання документа спадкоємець повинен звернутися в українське посольство країни, в якій він перебуває, та засвідчити справжність свого підпису й відправити документ засобами поштового зв’язку.
  • Заява, відправлена нотаріусу поштою без засвідчення підпису, також є підставою для відкриття спадкової справи. При цьому спадкоємцю повідомляється про необхідність надсилання документу з дотриманням всіх норм міжнародного законодавства або особисто з’явитися для підписання заяви.
  • Надсилання заяви можливе засобами електронної пошти. Такий варіант застосовується лише в екстрених випадках, коли є ризик невчасного подання документу. При цьому правильно оформлену заяву потрібно передати нотаріусу в найкоротші терміни.

Оскільки варіантів відкриття спадкової справи є достатньо, то спадкоємець має можливість це зробити в установлений термін 6 місяців. Якщо ж факт прострочення все ж стався, то потрібно пред’явити вагомі докази того, що це сталося з поважної причини.

Які є варіанти спадкування?

Законодавством України передбачено отримання спадщини за законом або за заповітом. Другий варіант є більш зрозумілим та пріоритетним у вирішенні цієї справи. Заповіт може написати будь-який громадянин України, який досяг 18-річного віку. До повноліття документ можуть складати особи, які перебувають у шлюбі або мають відкритим ФОП на своє ім’я. Максимальний вік спадкодавця не визначений законом, але люди похилого віку повинні надати судове рішення про визнання себе дієздатною особою, що розуміє наслідки своїх вчинків.

При міжнародному спадкуванні місце відкриття справи обирається за останнім тривалим місцем проживання померлого або за реєстраційною приналежністю нерухомого майна. При складанні заповіту спадкодавець може вказати в цьому документі те, правовими нормами якої держави слід керуватися при оформленні спадку.

Не залежно від того, буде відкриття спадщини за заповітом чи за законом, всі спадкоємці повинні подати нотаріусу заяву на прийняття чи відмову від спадщини в шестимісячний термін від дня смерті спадкодавця. До закінчення цього терміну спадкоємець має право змінити свою думку та надати нотаріусу іншу заяву, що відповідає актуальному рішенню. При цьому причину цих змін вказувати не потрібно.

Якщо заповіт відсутній або спадкоємці, що в ньому вказані теж померли, то відбувається розподілення спадщини по закону. Нотаріус розподіляє майно у відповідності з поданими йому заявами та заповітом. Він не зобов’язаний розшукувати всіх спадкоємців та розголошує зміст заповіту лише при поданні відповідного звернення.