Остання крапля: українська молочка може зникнути з прилавків магазинів

2 года назад 0

Цього року українці можуть не знайти в магазинах продукти з українського молока – над молочно-товарними фермами нависла загроза повного закриття виробництва.
Власники підприємств напередодні Нового року отримали повідомлення від молокопереробних заводів про зниження закупівельної ціни на молокосировину на 10%. Мотивувалась така необхідність нерентабельністю виробництва через різке підвищення ціни на газ. Разом з тим, для молочних ферм таке різке зниження ціни означає банкрутство і закриття – виробництво за таких умов не виживе.
Фермери обурені такою поведінкою партнерів – адже рішення про зниження ціни відбулось в односторонньому порядку, без обговорення та повністю неочікувано.
«Новий 2022 рік для аграріїв України вкотре розпочався з "сюрпризів". Цього разу вони стосуються молочної галузі. За кілька днів до Нового року усі фермери отримали від своїх партнерів переробників молока "неймовірне привітання", а точніше повідомлення про зниження ціни на молоко. Без будь-якого попередження, змовившись, переробники влаштували нам справжній ціновий демарш. І це зважаючи на тотальну кризу в молочному скотарстві по всій країні! Зменшення ціни на 10% вбиває всі ферми менше 500 голів дійного стада», — коментує ситуацію учасник Всеукраїнської Аграрної Ради (ВАР) та Асоціації виробників молока (АВМ) з Хмельниччини, керівник підприємства «Калинський ключ» Ігор Гай.
Ситуація для ферм складається катастрофічна, адже і собівартість виробництва молока суттєво зросла: втричі підскочили ціни на мінеральні добрива та логістику, на 40%-50% зросли витрати на білкові корми, на 40% збільшилась ціна навіть на власновирощені корми і на 25% – на ветеринарні препарати.
Особливо критична ситуація для господарств, що утримують до 500 корів. Але таких в Україні – понад півтори тисячі і спільно вони утримують майже половину всього промислового поголів’я. Саме таке господарство в учасниці АВМ, керівниці ТОВ «Красногірське» із Черкащини, Ольги Полозової. Вона зауважує, що через значні інвестиції у стислий час для модернізації ферми, а також через подвоєння виробничих витрат впродовж двох останніх років, для її господарства молочне скотарство – це щоденна боротьба. Та додає, що стрибок тарифів на газ та електроенергію такий само нищівний для молочних ферм, як і для заводів.
Навіть для топових молочних господарств області, до яких належить учасник АВМ ТОВ «Агроко» із Черкащини, що впродовж останніх років інвестують в розбудову та розширення, ситуація ставить під питання подальші інвестиції: «Ці обставини спонукають господарства до повного згортання розвитку молочного напрямку. Для тотальної більшості молочних ферм подальша робота стане економічно недоцільною і приведе до збитковості та закриття ферм!», — наголошує директор із тваринництва ТОВ «Агроко» Володимир Тарандушка.
Молочні ферми здебільшого існують за рахунок субсидування з рослинництва. Однак, за таких умов власники ферм не готові і далі субсидувати молочну галузь.
«Виробники молока нарощують долю якісного молока вищого ґатунку, в країні з’являються нові ферми, інвестуються величезні гроші в модернізацію і будівництво. Що ж відбувається в переробці? Дешевий газ «розслабив» молокозаводи і ніхто не замислювався над енергоефективністю та енергозаміщенням. Торгові мережі, з якими вибудували діалог переробники, ведуть свою нечесну гру, зловживаючи ціноутворенням і термінами платежів за готову продукцію. Переробники стали заручниками відомих торговельних мереж! Імпорт з Польщі та Білорусі потоком захопив наші полички», — описує ситуацію учасник ВАР та АВМ з Херсонщини, керівник підприємства «Торговий дом «Долинское» Володимир Хвостов.
Фермери впевнені: щоб зберегти молочну галузь необхідний конструктивний діалог виробників, переробників та держави. На цьому також наголошує голова ВАР Андрій Дикун: і виробникам, і переробникам потрібно сісти за стіл переговорів та напрацювати спільну позицію щодо розвитку молочної галузі.
«У нас зменшується кількість і молочних ферм, і молокопереробних заводів. Зате збільшується кількість торгових мереж, які виросли коштом агровиробників. Тому ми маємо разом розробити стратегію розвитку молочної галузі. Ми уже два роки працюємо над розробкою такої стратегії зі Світовим банком і нам дуже не вистачає партнерства переробників», — сказав Андрій Дикун.
Перший діалог за ініціативи Мінагрополітики між учасниками ринку, депутатами та профільними асоціаціями уже відбувся. Фермери підтримують позицію відомства та закликають молокозаводи до діалогу:
— створити робочу групу за участі виробників та переробників молока;
— спільно розробити законопроект про основні засади торговельної діяльності харчовими продуктами;
— для стабілізації ситуації відкликати протоколи зниження цін на молокосировину, які заводи надіслали виробникам молока.

За інформацією Всеукраїнської Аграрної Ради