Пенсії українців зростуть вдвічі, а прожитковий мінімум скасують, — Мінсоцполітики

4 месяца назад 0

Уряд працює над запровадженням пенсійної реформи. Пенсії українців мають зрости вдвічі – до 60% від зарплати. Прожитковий мінімум, до якого зараз прив'язано багато виплат, скасують.
Про це повідомила міністерка соціальної політики Оксана Жолнович у своєму новому інтерв'ю. Вона зазначила, що зараз один українець, який працює, утримує одного пенсіонера. Але населення країни швидко скорочується, і демографічна криза призведе до того, що навантаження зросте. Може виникнути ситуація, що громадян похилого віку нікому буде забезпечувати – і вони одержать від держави мізерні виплати – ще менші, ніж зараз.
Щоб уникнути кризи, у Міністерстві соцполітики вирішили реалізувати накопичувальну пенсійну систему. Вона діятиме разом з солідарною й доповнюватиме її. Громадян закликали самостійно потурбуватися про свою старість та активно робити заощадження самим.
"Наша задача — вирівняти кількість населення. Якщо молоде покоління буде зменшуватися, а літніх людей стане більше, то очевидно нам доведеться більш активно зараз збирати собі на пенсію, накопичувати. Тому ми розробили накопичувальну пенсійну систему, щоб дати нашому поколінню додаткові гарантії на свої пенсії", — зазначила Жолнович.  
За словами посадовиці, в Україні уже значно просунулися точки зору прозорості пенсійних бюджетів, а буде "ще краще". Заплановано скасування дотяжок, надбавок, нарахування яких було досить проблематичним.
"Буде реально дві складові: час, який ти працював, і внески, які ти сплачував. Все це трансформуватиметься в бали. І кожен буде бачити у своєму пенсійному кабінеті, скільки балів у нього накопичено. Кожен рік бал буде трансформуватися у відсоток від середньої зарплати по Україні. Неможливо буде зманіпулювати цією сумою. І тоді для людей з однаковими умовами праці завжди буде однакова пенсія. Бо сьогодні це трошки не так", — вказала Оксана Жолнович.
Чиновниця пояснила, що різниця у виплатах українців, які вийшли на пенсію 20 років тому та зараз, величезна. Їхні пенсії за однакових умов щодо страхового стажу та середньої зарплати, відрізняються у два рази.  Наголошено, що змінювати підхід до пенсійних умов слід саме зараз, коли вітчизняна економіка переживає найгірші часи.
І скоро усі громадяни дізнаються про деталі реформи. До кінця року Мінсоцполітики має надати законопроєкт на розгляд парламенту.
"Ми робимо фінальні фінансові розрахунки, тому що стартуємо одразу з усією системой – змінами в солідарну систему, й обов'язковою накопичувальну систему. Наше завдання — щоб забезпечити людині, для нас з вами, в майбутньому 60% заміщення заробітку. Це хороший європейський формат, який дозволить себе добре почувати людині пенсійного віку" , — підкреслила Оксана Жолнович.

Також запровадять зміни до прожиткового мінімуму. До нього прив'язано багато різних виплат, і це призводить до величезних видатків з бюджету. Його планують залишити лише для соціальної складової.
"Ми вирішили зробити базову соціальну допомогу, яка в прив'язці до бідності, і це буде просто і для фахівців, які її призначають, і для людей. Треба це оптимізувати. Нам потрібно щось одне універсальне, яке може бути застосовано практично до кожної родини" , — пояснила очільниця Мнісоцполітики.