Понад 700 нових хворих щодня…
3 года назад 0
Херсонщина, яка в минулі хвилі коронавірусу залишалась чи не єдиним зеленим острівцем на карантинній карті України, цього разу до «червоної» зони потрапила першою.
Чому так сталося, що область, яка раніше відрізнялася стабільно низькими показниками заражень на ковід, цієї осені стала першою, на території якої запровадили карантинні обмеження найвищого рівня? Серед можливих причин – вдалий курортний сезон із багатьма туристами, низка вересневих масових свят (зокрема День міста в Херсоні та святкування днів народження інших населених пунктів області), театральний фестиваль та подібні масові заходи. Серед причин стрімкого зростання кількості хворих називають і поширення захворювання в Криму, про що, до речі, чиновники Херсонської облдержадміністрації говорили ще кілька місяців тому – коли в області лише починали фіксувати випадки зараження новим штамом коронавірусу «Дельта». Ще одним чинником збільшення кількості хворих вважають низький рівень вакцинації населення.
І хоча зараз Херсонщина не є антилідером серед інших областей за кількістю нових випадків за добу, але й задніх не пасе, на жаль. Наприклад, минулого тижня за одну добу в середньому коронавірус діагностували в майже 700 мешканців області.
Із 18 жовтня до Херсонщини в списку «червоних» областей додалися ще чотири: Запорізька, Одеська, Донецька, Дніпропетровська. Є підстави говорити про те, що цей список буде ширшати, адже в Україні почали фіксувати рекордну кількість інфікованих. Наприклад, 16 жовтня виявили 18881 нового хворого. Це черговий антирекорд цієї осені. До абсолютного максимуму захворюваності – понад 20 тисяч інфікованих за добу, як було навесні, залишилось не так багато, враховуючи, що нинішній спалах лише набирає оберти.
ЛІКАРНІ ВЖЕ ПЕРЕПОВНЕНІ
Минулого тижня на всеукраїнських телеканалах багато говорили про Харків, у лікарнях якого майже не лишилося місць для важких ковідних хворих. За словами місцевих волонтерів, вони постійно отримують багато дзвінків від містян, які благають знайти для них місце в медзакладах. «Місць немає. Ніде. Жодних. Швидкі не встигають приїжджати. Сатурація 30, сатурація 20… Ніхто не може допомогти. Жодні гроші, жодні зв’язки, жодні дзвінки. Система не впоралася», – цитує ТСН місцеву волонтерку Лесю Литвинову. Нагадаємо, нормою в медицині вважається сатурація (рівень кисню в крові людини) не нижча 92%.
Та в Херсоні ситуація не краща. Ще минулої п’ятниці, 15 жовтня, в. о. заступника міського голови Роман Головня заявив, що ситуація з СOVID у Херсоні серйозна – опорні лікарні заповнені більш, ніж на 95%. За словами гендиректора міської лікарні імені Карабелеша Алли Малицької, в медзакладі розгорнуто 270 «ковідних» ліжок, і майже всі вони станом на 15 жовтня були завантажені. За словами гендиректора лікарні, люди, яких госпіталізують із COVID у цю хвилю, є більш «важкими» – більший відсоток потребує кисню, плюс дуже швидко настає період переходу від стабільного стану до нестабільного.
Повідомлення про те, що в Херсоні ситуація все більше нагадує харківську, з’явилися в соцмережі ще минулого тижня. Херсонка, яка працює медсестрою в одній із лікарень, розповіла про те, як не вдалось знайти місце в міських лікарнях хворому зі сатурацією 30%… Через завантаженість лікарень Херсона важких пацієнтів почали госпіталізувати до медзакладів за межею міста, зокрема до Білозерської районної лікарні, до Олешок, зазначив Роман Головня.
ЧЕРГИ НА ВАКЦИНАЦІЮ … ДО ВТРАТИ СВІДОМОСТІ
Із переходом Херсонщини до «червоної» зони карантину в області надзвичайно зріс попит на вакцинацію. Зокрема в Херсоні в пунктах щеплення кожного дня, починаючи з 15 жовтня, фіксують наплив охочих «уколотись». Як приклад можна навести пункт вакцинації на базі Херсонської міської лікарні імені Карабелеша. За словами її гендиректора, якщо раніше працівники лікарні приймали по 400–500 громадян у день, то зараз – 800 і більше.
У пункті масової вакцинації в ТРЦ «Фабрика» черги теж довжелезні. В одному телесюжеті показали, як медики надавали допомогу херсонцю, який утратив свідомість у черзі. Щоб отримати бажаний укол, містяни готові стояти годинами з самого ранку.
Не такий критичний, але схожий на теперішній ажіотаж у пунктах щеплення в Херсоні був і цього літа – в сезон відпусток. Наприклад, у вищезгаданному ТРЦ літом цього року також були великі черги охочих вакцинуватись, зокрема й для безперешкодної поїздки у відпустку за кордон.
Зараз же аншлаг у пунктах вакцинації пов’язаний не лише з бажанням мешканців області захиститись від тяжкого перебігу ковіду, а й з вимогами «червоної» зони. Деякі херсонці на камеру журналістів «1+1» відверто казали, що вакцинуватись їх спонукав страх залишитись без роботи, адже роботодавці (особливо в сфері послуг) відверто сказали, що невакциновані працювати й отримувати зарплатню не будуть.
БЕЗ КОВІДСЕРТИФІКАТА ЦЕМЕНТ НЕ ПРОДАЮТЬ
Обмеження в деяких випадках зачепили не тільки працівників, а й відвідувачів сфери торгівлі й розваг. Наприклад, у Херсоні відвідувачів не пускають у великі будівельні магазини без ковід-сертифіката й позначки про це в інтернет-програмі «Дія». Схожа ситуація й у Херсонському облмуздрамтеатрі, куди пускають лише зі свіжим ПЛРтестом або сертифікатом. Як пишуть містяни в соцмережах, такі ж порядки й у ТРЦ – в непродовольчі магазини не пустять без «коронавірусних документів».
А от на ринках обласного центру все спокійніше. Наприклад, торгівля в районі Дніпровського ринку відносно така ж як і раніше – про те, що Херсонщина в «червоній» зоні нагадають хіба що маски на обличчях переважної більшості продавців, чого не було ще тиждень тому.
В усьому іншому все працює так само – на ринку можна купити не тільки овочі на борщ, а й теплі речі на зиму. На минулих вихідних у «штатному режимі» на вулиці Миру працювала навіть стихійна торгівля молочкою, кров’янкою та домашньою курочкою з рук.
МЕДИКІВ ДУЖЕ НЕ ВИСТАЧАЄ
На Херсонщині не вистачає медичних працівників, про це в інтерв’ю «Главкому» розповів очільник облкомісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій (ТЕБ і НС), заступник голови Херсонської облдержадміністрації Микола Якименко: «Фахівців немає! Їх не було в першу й другу хвилі, бо вони всі поїхали за кордон, а зараз ще більша в них потреба» . За словами чиновника, в області є різні програми для заохочення медичних фахівців.
«Безумовно, зарплатню, яку отримують медики за кордоном, ми на даний час платити не можемо, але всі можливості, які дає держава, ми вже надали для роботи… В яку б лікарню фахівець не поїхав працювати, одразу ми надаємо житло, непогану зарплатню, можливість кар’єрного зростання… Ми проробляємо зараз деякі програми, які дозволятимуть за 5–7 років людині, яка тут працюватиме, залишити за нею це житло, в якому мешкатиме» , – розповів Якименко.
Та щодо зарплат, зокрема 300% доплати медикам, залученим до боротьби з ковідом, мова не йдеться. Ситуацію з доплатами заступник голови ХОДА прокоментував так: «У презентованому проекті бюджету, про це Віктор Ляшко ( міністр охорони здоров’я. – Прим. авт. ) казав, передбачена зарплата в медсестер від 13,5 тис. грн. Зарплатня буде вже на рівні. Це чиста зарплатня, без усіх надбавок, цих 300%» .
Дарина ЛАПІНА, Гривна