Сім місяців у російському полоні перебуває херсонець Сергій Гейдта. Чоловіка обвинувачують у тероризмі

1 год назад 0

Сергія Гейдта російські військові викрали 19 липня і утримували в катівні в Херсоні. Згодом рідні дізнались, що його відправили до Криму, пізніше – до Москви. Зараз він перебуває у Лефортовській тюрмі і йому інкримінують міжнародний тероризм.

Перебуваючи у катівні в Херсоні, Сергій почав вести щоденник. Саме там чоловік почав писати вірші. А в листах, які передавав додому, розповідав про полон.

"Коли Сергій нам передавав листи то писав що вони піддаються дуже жорстким тортурам. Це і катування струмом і втоплення водою і підвішення наручниками за руки в кайданках. А також про їх побут. Про те, що коли вони знаходилися в Херсоні на підвалі, їх годували кілька разів на тиждень", — каже падчерка Марія.

Сергія викрали 19 липня і тримали у Херсоні до початку жовтня. За цей час кілька разів привозили додому. А потім перевезли до Криму.

"До Криму Сергія перевезли шостого жовтня. Сьомого з нами зв’язався безплатний кримський адвокат, якого йому надали. Він сказав, якщо його будуть судити в Криму, то він буде підтримувати з нами зв’язок. Але можливо їх вивезуть в Москву. Через три-чотири дні адвокат передзвонив і сказав, що у нього забрали справу. Їх відправляють в Москву, це було приблизно в середині жовтня" , — розповіла дружина полоненого.

Як розповіла падчерка Сергія Гейдта Марія Щербина, Сергію інкримінують міжнародний тероризм.

"Таку ж статтю інкримінують ще 9 херсонським чоловікам, які займалися постачанням зброї на окуповану територію та підриванням автівок колаборантів. Між собою вони до цього знайомі не були. Тобто це все тиск та вигадки спецслужб РФ", — говорить Марія.
Зараз Сергій перебуває в Лефортово в Москві, там тривають суди. Єдине, що знають рідні, своєї вини він не визнає. Намагалися зв’язатися з російською стороною, розповідає падчерка Сергія Марія. Писали листа до уповноваженої з прав людини РФ Москалькової, але відповіді не отримали.

"Ми знайшли вихід на адвоката, яка призначена нашому Сергію в Москві. З її слів, вони також зверталися до Москалькової. Вона сказала, через те, що йому інкримінують статтю 361 карного кодексу РФ — міжнародний тероризм, а терористів вони не міняють", — каже Марія.
Рідні Сергія зверталися і до українських структур і організацій.

"Ми писали заяву до національної поліції України, до координаційного штабу, було письмове звернення до національного інформаційного юридичного бюро, до СБУ, до міжнародного червоного хреста, до нашого уповноваженого з прав людини. У відповідь отримували, що встановити його місцеперебування поки неможливо", — розповіла падчерка полоненого.

За словами адвоката Сергія, він у задовільному фізичному стані. Але рідні говорять, що чоловік має виразку шлунку та після численних побоїв не може бути здоровим. У Херсонській обласній прокуратурі відкрили кримінальне провадження за фактом незаконного викрадення і утримання Сергія Гейдта. Наразі триває досудове розслідування.

Правозахисник Костянтин Капошилін вважає, що питання повернення полоненого Сергія Гейдта не юридичне, а політичне. І проводить паралель з кінорежисером Олегом Сенцовим, якого російська влада так само засудила за тероризм на 20 років, а через кілька років відпустила.

"Єдине, що із досвіду можу сказати, що таке повернення скоріше за все буде можливе, коли росіяни уже засудять йому дадуть реальний строк. Після того, як вони визнають його, так би мовити, провину уже ставити питання про обмін на аналогічного росіянина який був засуджений в Україні", — говорить Капошилін.

Рідним Сергія юрист радить звертатися до головного управління розвідки України. Шлях повернення полоненого Сергія Гейдта довгий і складний, але реальний. Для цього, на його думку, потрібен широкий розголос в Україні та в міжнародних інституціях, які мають хоча б мінімальний тиск на російську владу. Що відомо

  • Півтора місяця тому російські військові викрали з дому працівницю культури Галину Маменко з Коханів. Місцеперебування жінки, її чоловіка та дитини не відоме.
  • На Херсонщині російські військові викрали жителя Софіївки Каховського району Олексія Кравця.
  • Російські військові незаконно позбавили волі старосту одного із сіл Каховського району Херсонської області і змусили записати пропагандистське відео.
  • У тимчасово окупованому селі Добропілля на Херсонщині російські військові викрали настоятеля Свято-Троїцького храму Платона Данищука.