В окупованому Криму за “шпигунство” судитимуть айтівицю з Херсона Ірину Горобцову. Що відомо?

4 недели назад 0

28 березня має відбутися перше окупаційне судове засідання у справі полоненої айтівиці з Херсона Ірини Горобцової, яку затримали в її день народження 13 травня 2022 року та вивезли до окупованого Криму. Її звинувачують нібито в шпигунстві.

Про це повідомили мати Ірини Горобцової Тетяна Володимирівна та юристка Центру  стратегічних справ Юлія Коваленко.

Юлія Коваленко зазначила, що по цій справі в них дуже обмежена інформація.  Відомо, що в Ірини є два адвокати. Одного нібито призначили безплатного через Кримську адвокатську колегію, а правник, якого наймали родичі, не може до неї потрапити.

За словами Тетяни Володимирівни, повідомлення про дату судового засідання сім'я Ірини отримала від адвокатів. 

“Ми найняли адвоката через доньку в Польщі. І, мабуть, ще хтось найняв. Й ось вони нам повідомили, смс-ки надіслали, що завтра буде суд (ред. 28 березня)”, – розповідає мати Ірини.

Щодо другого адвоката, який захищатиме Ірину Горобцову на окупаційному суді, родині нічого не відомо.

Ірина два роки в СІЗО №2 в окупованому Сімферополі. За словами матері за весь період її перебування в ізоляторі їй не присвоїли жодного статусу та навіть не завели справу з присвоєним номером.

Адвокат, який допомагає з пошуком інформації, допоміг знайти польський відділ Червоного Хреста, і він займається справою полоненої на добровільній основі.

“Правник звернувся до ООН та Червоного Хреста й подав заяву до суду Москви й до суду Криму”, – додає Тетяна Володимирівна.

Мати згадує, що 13 травня 2022 року Ірина стояла на балконі, вона була в жахливому стані та сказала:  “Мамо це за мною приїхали” . До них у квартиру зайшло шестеро озброєних російських військових і ще п'ятеро чекало біля під'їзду.

“Їм не сподобалось у нас. Один із них (ред. військовий РФ) схопив український прапор, який висів на телевізорі й почав кричати: “У вас здесь гнездо”. Я зі сльозами благала не чіпати Ірину, але вони її вивезли в невідомому напрямку”, – розповіла Тетяна Володимирівна.

Після цього батьки писали запит до ФСБ й отримали відповідь, що нібито Ірині нічого не загрожує, але вона буде сидіти до кінця “СВО”. І така відповідь приходила декілька разів. 

Також матір зазначила, що в Ірини генетична хвороба. У 2021 році вона робила МКТ голови, і в неї виявили  аневризму

​12 березня 2022 року на окупованій Херсонщині російські окупанти викрали Сергія Цигіпу – новокаховського громадського активіста, волонтера, письменника, журналіста, керівника громадської організації «Каховський плацдарм». Згодом стало відомо, що його вивезли до Криму й утримують у СІЗО №1 Сімферополя.

6 жовтня 2023 року в окупаційному Верховному суді винесли вирок журналісту та засудили його до 13 років колонії.

13 лютого у закритому режимі відбувся розгляд апеляційної скарги в окупаційному апеляційному Верховному суді Криму в справі незаконно ув'язненого новокаховця Сергія Цигіпи. Вирок залишили без змін. Про перебіг подій і про свої сумніви щодо доцільності подання касаційної скарги бранець Кремля пише у листі до своєї дружини Олени, який вона дозволила процитувати Медіаплатформі «Вгору».​