У банках та магазинах можуть відмовитись приймати такі гривні: що обов’язково слід перевірити
1 месяц назад 0
Банки, магазини та інші юридичні особи в Україні можуть не брати деякі купюри гривні. Причому на законних підставах. Річ у тім, що чинні правила дозволяють відмовлятися від прийому зіпсованих банкнот.
Про це розповіли в . Там зазначили, що йдеться, зокрема, про купюри:
- пошкоджені вогнем, водою, різними рідинами чи хімікатами тощо;
- площа яких під час приймання та обробки може стати меншою за 55% початкової площі банкноти.
Також можуть відмовити у прийомі грошей, якщо банкноти, забруднені хімічними та радіоактивними речовинами, будь-якими токсичними органічними субстанціями, що впливають або за певних умов можуть негативно впливати на здоров'я людини. А крім того, якщо пошкодження двох або більшої кількості банкнот призвело до їх склеювання (спікання), то власнику банкнот не рекомендується самостійно порушувати цілісність групи склеєних банкнот.
"Територіальні підрозділи Національного банку здійснюють обмін справжніх банкнот, забруднених хімічними та радіоактивними речовинами, будь-якими токсичними органічними субстанціями, тільки в разі наявності документа про проведення дезінфекції. Та/або дезактивації банкнот, наданого установою (особою), на яку відповідно до законодавства України покладено функції щодо їх проведення", – розповіли в регуляторі.
Які пошкоджені купюри в українців мають приймати без обмежень
Водночас, там наголосили: якщо ж пошкоджені купюри гривні "зберегли цілу частину площею не менше 55% своєї початкової площі", касові працівники банківських установ мають їх приймати без обмежень. Також прийому підлягають розірвані чи розрізані дві частини банкноти, якщо:
- на них збереглися обидва однакові номери та серія;
- загальна площа цих частин є не меншою, ніж 55% початкової площі банкноти.
"Пошкоджені банкноти, складені з двох або більше частин, банки зобов’язані вилучати з обігу і приймати на дослідження за ініціативою громадян-пред’явників як сумнівні щодо справжності та/або платіжності і в установленому порядку надсилати для проведення дослідження до відповідних територіальних підрозділів Національного банку. За результатами цих досліджень, які здійснюються Національним банком безкоштовно, клієнтам відшкодовується відповідна сума грошових знаків національної валюти, визнаних справжніми і платіжними", – розповіли в НБУ.