У херсонському музеї хліба зберігається понад 50 експонатів

2 года назад 0

У музеї хліба, який працює у Херсонському центрі еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді, представлений хліб, зерно, дідухи, короваї, вареники. Наразі тут зберігається понад 50 експонатів. 

З 2005 року тут був куточок хліба, 2015-го зробили музей, розповідає керівниця Тетяна Коротка. 

"Створювався цей музей руками керівників гуртків, педагогів, дітьми. Збиралася випічка, робилися стенди, снопи, дідухи. Це все самотужки ми зробили", — говорить Тетяна Коротка.
У музеї хліба проводять екскурсії, вивчають традиції та обряди, проводять майстер-класи.

"Робили ми тут заняття "Зваримо варенички". Діти спробували різні способи ліпнини вареників, самотужки місили тісто. Надзвичайно цікаво було дітям, робили це все по колу. Тут ми всі ці вареники варили, частували та діти приходили додому, батьки дзвонили, що дуже смачні вареники, хочемо також це все ввечері зробити вдома", — говорить Тетяна Коротка.Тут є декілька експозицій, додає Тетяна Коротка: історія хліба, зернові культури, які вирощують в Україні, народні традиції. Дідухи, які є у музеї, робили власноруч працівники центру, деякі їм подарували.

"Перший і останній зажинковий сніп зазвичай забирали до оселі й тримали до Різдва. На Різдво заносили цей сніп і він виконував також захисну функцію в родині як оберіг. Чому називається дідух? У цей час поминали душі померлих родичів. Під цим снопом ставили миску із кутею, клали ложки та вірили, що у цей час спускаються духи дідів, відбувається спільна вечеря нині сущих родичів з вже померлими. І ось від слова духи дідів і походить слово "дідух", — каже Тетяна Коротка.
У музеї є експонати, пов`язані із різними українськими святами.

"Є весільна випічка — лежень, дівування і шишки. Дівування тут взяли 3 гілочки, вони обмотуються солодким тістом і символізують дівочі коси, вік жінки до заміжжя, тобто дівування. Його роздавали на другий день гостям" , — каже Тетяна Коротка.

Експонати, які тут зберігаються, обробляють спеціальною речовиною, щоб не заводились шкідники. Якщо ж виріб втратить привабливий зовнішній вигляд, то випікають або купують новий, говорить керівниця музею. 

UA:Херсон