Україна вже не може забезпечити виплату пенсій усім громадянам похилого віку: залишився єдиний вихід

2 недели назад 0

В Україні виплата пенсій опинилася під загрозою. Через різке скорочення українців, що працюють, пенсіонерам уже н і чим виплачувати зароблене. Через це депутати терміново приступають до впровадження пенсійної реформи. Вона передбачає запуск системи обов'язкових пенсійних накопичень, або іншими словами накопичувальної пенсії.

Іншого виходу для України немає. Якщо негайно цього не зробити, то вже незабаром усіх українців, незалежно від їхніх заробітків і стажу роботи, доведеться перевести на виплату мінімальної пенсії. Та й це виконати буде не так просто. Адже в країні катастрофічно скоротився обсяг працездатного населення. Втім, навіть не всі працездатні громадяни трудяться офіційно.

На сьогодні в Україні проживає приблизно від 32 до 35 мільйонів людей. Причому 10,2 мільйона – це пенсіонери. Тобто третина українців – люди пенсійного віку, які потребують щомісячної виплати пенсії. Приблизно така сама кількість і працездатного населення, яке сплачує єдиний соціальний внесок до Пенсійного фонду. Та оскільки ЄСВ становить 22% від зарплати громадян, то цих внесків вже не вистачає, щоб виплачувати усім пенсії. Тому державі доводиться дедалі більше дотувати Пенсійний фонд із бюджету. А бюджет і так увесь "в дірках".

Через це депутати зараз терміново доопрацьовують і незабаром винесуть на повторне голосування законопроект №9212, який передбачає запровадження обов'язкової накопичувальної пенсії. 25 квітня парламент уже голосував за нього, але тоді цьому документу забракло 12 голосів. Ініціатори законопроекту дуже сподіваються, що після деяких змін депутати законопроект ухвалять.

"Це такий страждальний закон насправді. Ми всі з вами в усіх партіях казали про те, що треба змінювати пенсійне забезпечення наших громадян. Ми всі розуміємо, що це надскладне питання. Але ми розуміємо, що якщо ми не будемо рухатися, то ми нічого і не зробимо" , — зазначив під час свого виступу в парламенті ініціатор законопроекту 9212, голова фракції "Слуга народу" Давид Арахамія.

Після війни виплачувати пенсії стане ще важчеІншого виходу для України немає. Адже після закінчення війни наповнювати Пенсійний фонд стане ще важче. Зараз він значною мірою наповнюється за рахунок великих відрахувань із зарплат військовослужбовців. Однак після війни, коли чисельність ЗСУ значно скоротять, і більшість військових повернеться до мирної праці, надходження до Пенсійного фонду неминуче скоротяться. Адже на підприємствах не буде бойових 100 тисяч. Та й навіть 30 тисяч гривень отримуватимуть далеко не всі.
Крім того, в Україні зараз вкрай несприятлива демографічна ситуація.

"За даними ООН, Україна входить в топ-15 країн світу з найшвидшими темпами скорочення населення, причому через війну скорочується населення працездатного віку, демографічний показник впав нижче одиниці. Це просто катастрофа для держави" , — зазначив голова підкомітету з питань соціального захисту Сергій Гривко. 
Причому скорочення працездатного населення продовжуватиметься і після війни. І ймовірно, ще вищими темпами. Адже, якщо влада не знайде, як затримати і чим зацікавити молодих людей, то вони почнуть масово виїжджати за кордон.

Отже, впровадження накопичувальної пенсії не можна далі відкладати. Водночас і солідарної пенсійної системи, яка зараз діє в Україні, ніхто не зрікатиметься. Вони просто доповнюватимуть одна одну. І таким чином, ймовірно, вдасться за пару десятиліть збалансувати пенсійну систему в нашій країні та забезпечити майбутнім пенсіонерам гідні виплати на старості.