Ліквідація наслідків теракту на Каховській ГЕС триває досі — подробиці від Херсонської ОВА

1 неделя назад 0

Затоплення територій після підриву Каховської ГЕС. Фото: censor.net
Херсон підлаштовується під нові реалії, пов’язані з наслідками підриву російськими окупантами Каховської гідроелектростанції (ГЕС) рік тому. Про це в ефірі телеканалу  розповів голова пресофісу Херсонської обласної військової адміністрації (ОВА) Олександр Толоконніков.

Він нагадав, що велика вода зруйнувала будинки, затопила житло й речі місцевих жителів.

“Багато будинків були з глини, глинобитні й обкладені цеглою, глина набрала води, й після того, як вода відійшла, почалося руйнування будинків. Відповідно, ми, звичайно ж, допомагали, заактували всі наслідки теракту. Люди можуть подаватися на компенсації цієї шкоди”, — сказав спікер.
Толоконніков додав, що великої шкоди було завдано й сільському господарству, влада частково компенсувала людям урожай, який було втрачено через цю повінь.

“Присадибне господарство могло претендувати на суму до 100 тис. гривень для компенсації збитків від того, що вони могли б отримати від цього городу, для того, щоб вони могли купити ці продукти, замінити, так би мовити. Найбільші збитки, звісно ж, — це екологія та агросектор, перш за все, агросектор — це Лівобережжя. На жаль, росіяни зруйнували найбільшу систему поливу відкритого типу в Європі: 96% поливних земель на Лівобережжі залишилися без води. Відповідно, тут незрозуміло, яка ситуація буде, як цю ситуацію вирішувати, особливо, коли територія поки що окупована. Там без води земля може перетворитися просто на пісок, на пустелю, й не буде тих шикарних продуктів із Херсонської області: кавунів, помідорів, овочів, які були завдяки поливу”,  — сказав він.
За словами Толоконнікова, екологи сперечаються щодо наслідків для екосистеми. Каховське водосховище обміліло, природа бере своє — зараз там ліс, заросло все вербою. Є розуміння, що, з одного боку, природа відновлює екосистему, але, з іншого боку, потрібна вода для постачання в області очищеної питної води та для поливу, насамперед для підйому агросектору на Херсонщині.

Очільник пресофісу Херсонської ОВА констатував, що правий берег не настільки сильно постраждав, як лівий, який зараз окупований росіянами.

“Навіть затоплення було правого берега всього лише на 34%, а лівий берег — на 66%. Там постраждали і ліси, і прибережні населені пункти, тому що лівий берег нижче розташований. Тому й затоплення було більшим. Ми все одно зараз не можемо використовувати навіть ту територію, яка обміліла, тому що це прибережна зона й лінія фронту, по суті. Якби зараз наша безпекова ситуація дозволяла там щось робити, ми б уже думали щось, щось намагалися розвивати. Ну і, відповідно, є багато варіантів розвитку подій, можливо, брати воду, перекачувати або забивати свердловини, це теж можливо. Але зараз ця територія окупована росіянами, які нічого не роблять, нічим не допомагають місцевому населенню виживати, відповідно, звісно ж, на жаль, ми там не можемо допомогти” , — сказав Толоконніков.​Нагадаємо, 6 червня виповнився рік, як російські окупанти здійснили теракт на Каховській ГЕС, ліквідація наслідків якого триває й досі. У річницю катастрофи президент України Володимир Зеленський заявив, що Росія має повною мірою відповісти за підрив Каховської гідроелектростанції.​