Понад пів року у полоні російських військових перебуває херсонець Сергій Ковальський

1 год назад 0

Херсонця Сергія Ковальського російські військові викрали влітку. Спочатку хлопця тримали у херсонській катівні, потім — перевезли до Криму, зараз його утримують в Лефортовській тюрмі в Москві. Історію Сергія розповіла Суспільному його мама.

Ірина, мати 32 річного херсонця Сергія Ковальського, зі сльозами на очах читає вірш сина, написаний в херсонській катівні. Каже, писати вірші він почав у десять років, крім того, завжди гарно малював, закінчив військовий ліцей імені Богуна в Києві, добре знає історію України та світу. Останнім часом в Каховському районі займався фермерством. у 2015-2016 роках був учасником АТО. Російські військові забрали її сина 2 серпня.

"Після цього сина кілька разів привозили додому під різними приводами — то паспорт потрібен, перевіряли телефони й старшої доньки та дружини. Перевіряли ноутбук. Кілька разів. Привозили вони його дуже побитим, я не бачила свого сина, бо ми з невісткою жили окремо. Але невістка говорить, що на ньому живого місця не було" , — каже мати.

6 жовтня Сергія і ще вісім хлопців відправили до Криму, говорить Ірина, а згодом і до Лефортово. Їм інкримінують міжнародний тероризм. Зі справою сина жінці дозволили ознайомитися тоді, коли він перебував у Криму.

"З Криму адвокат нам вислала трохи із діла. Я прочитаю. Ковальський Сергій обвинувачується в скоєнні злочину терористичного напрямку, здійсненого проти світу і небезпеки людства, яке за законодавством РФ відноситься до особливо тяжких і за яке передбачено в якості основного виду покарання тільки позбавлення волі строком від 10 до 20 років, або пожиттєве позбавлення волі", — розповіла Ірина Ковальська.

Російський адвокат дозволяє ознайомитися зі справою особисто у Москві, говорить Ірина. Щоб визволити Сергія із полону, рідні зверталися у різні установи не лише в Україні, а й Росії.

"Писала лист до Президента України електронною поштою і замовним листом. Тому що коли адвокат вислав нам листи Сергія, ми отримали ще й його звернення на ім'я президента України Володимира Зеленського. Ну якось вийшло. Це ми відправили президенту, але відповіді нуль. Також ми писали до папи Франциска, відповіді не отримали, писали Святославу Шевчуку, це греко-католицька наша церква, відповіді не отримали. Поки так" , — каже мати Сергія Ковальського.

Зв'язок із Сергієм за весь час полону був тільки через листи, говорить мати. В Херсоні він їх непомітно підкинув, коли російські військові привозили його додому, з Лефортово їх передав адвокат.

"Пише про побут в основному, про те, що багато наших хлопців в Лефортово. Тримають їх всіх окремо", — розповіла Ірина Ковальська.

За фактом викрадення Сергія Ковальського триває досудове розслідування, повідомили в херсонській обласній прокуратурі.

"Наразі досудове розслідування триває. Вживаються заходи для встановлення місця перебування чоловіка та причетних осіб до злочину. Подія кваліфікована за частиною першою статті 438 ККУ, тобто за фактом порушення законів та звичаїв війни", — каже прессекретарка Херсонської обласної прокуратури Анастасія Весіловська.
 
Юристка Олена Іпатенко радить родичам полонених Російською Федерацією громадян зібрати якомога більше інформації про обставини злочину. З цією інформацією потрібно звернутися до відповідних органів державної влади.

"Є відповідні напрацьовані механізми, але ми маємо справу з країною терористом, яка не дотримується жодних законів та відверто нехтує нормами міжнародного права. Також звертаю окремо вашу вагу на те, що списки полонених офіційно не публікуються та не розповсюджуються з міркувань безпеки, а ваші заклики допомогти знайти чи визволити людину з полону у соцмережах можуть привернути увагу злочинців, які скориставшись вашою бідою, спробують нажитися", — розповіла юристка Олена Іпатенко.

Шлях визволення з російського полону складний, тривалий і непередбачуваний. Тому рідними слід набратися терпіння та витримки, говорить юристка Олена Іпатенко. Що відомо

  • Російські військові викрали Сергія Гейдта 19 липня і утримували в катівні в Херсоні. Згодом рідні дізнались, що його відправили до Криму, пізніше – до Москви. Зараз він перебуває у Лефортовській тюрмі і йому інкримінують міжнародний тероризм.
  • Півтора місяця тому російські військові викрали з дому працівницю культури Галину Маменко з Коханів. Місцеперебування жінки, її чоловіка та дитини не відоме.
  • На Херсонщині російські військові викрали жителя Софіївки Каховського району Олексія Кравця.
  • Російські військові незаконно позбавили волі старосту одного із сіл Каховського району Херсонської області і змусили записати пропагандистське відео.
  • У тимчасово окупованому селі Добропілля на Херсонщині російські військові викрали настоятеля Свято-Троїцького храму Платона Данищука.