Казали, що зароблять на парковках три мільйони, а вийшов пшик

2 года назад 0

Дивна ситуація – в Херсоні чимало платних парковок, а гроші від такої діяльності до міського бюджету чомусь не надходять

Ще одна дивина – в місті немає жодної легальної платної парковки, однак браві хлопці в жовтих жилетах регулярно збирають із водіїв гроші. В чому ж причина такої ситуації та чому міський бюджет останні 3 роки від паркувального збору отримує лише копійки?

Цікавий документ із цього приводу нещодавно в соцмережі опублікував херсонецьТарас Бузак. Мова про письмову відповідь заступника мера Херсона Юрія Стельмашенка на питання щодо надходжень до бюджету коштів від паркувального збору. Згідно з документом, із 2012-го по 2018 роки херсонська казна за парковки отримувала більше мільйона гривень щорічно. До того ж сума паркувального збору поступово зростала. В 2012 році було 1 мільйон 60 тисяч гривень, у 2018-му – 1 мільйон 815 тисяч. А вже 2019-го надходження ледь дотягнули 524-х тисяч гривень. Наступного 2020 року ситуація ще погіршилась – 279 тисяч.

І перспективи нині не кращі. За 9 місяців 2021 року паркувальні надходження склали 163 тисячі гривень. Таку інформацію надав директор міськдепартаменту бюджету та фінансів Роман Підперигора на засіданні виконкому міськради 16 листопада. На запитання присутніх: чому сума така мала, якщо планувалось від парковок отримати не менше трьох мільйонів гривень, Роман Степанович відповів: « Тому що ті особи, які зараз відповідальні за цей напрямок, не виконують свою роботу ».

ПАРКОВКИ – ПОЗА ЗАКОНОМ
Далі на засіданні виконкому доповідав директор комунального підприємства «Сервіс-Центр» Георгій Колодяжний. Це КП здійснює організацію та експлуатацію стоянок, парковок тощо.

Директор одразу почав із того, що недостача надходжень до бюджету пов’язана з тим, що на сьогодні в місті немає платних паркувальних майданчиків, тому що вони не відповідають вимогам чинного законодавства. «І ми зіткнулись із проблемою, на яку нам постійно вказує й податкова, й поліція. Тому ми на сьогодні не маємо в законному полі права збирати та перераховувати до бюджету цей паркувальний збір. Якщо будуть виконані вимоги постанови Кабміну, на яку нам указують, тоді ми зможемо повноцінно збирати та виконувати цей план» , – виправдовувався керівник КП.

За його словами, щоб відповідати законним вимогам, парковкам не вистачає дорожніх знаків, розмітки, бордюрів і паркоматів.

« Паркувальний збір – це фіскальний збір , якщо немає необхідного обладнання, якщо цей процес не контролюється, його збирати підприємці не мають права… А взагалі невиконання хоча б одного з вищезгаданих пунктів, дає змогу громадянам оскаржувати в суді наші вимоги про сплату за парковку ».

Зауважимо, що про незаконність платних парковок ще в 2019 році (як раз тоді, коли надходження до бюджету за парковки різко знизились) говорив і нинішній в. о. начальника Головного управління ДПС у Херсонській області Ігор Клим. Ще тоді в коментарі «Гривні» він зауважував, що в Херсоні немає парковок, які відповідають нормам законодавства. Тому відсутні підстави оплачувати зазначені послуги. Щоб ця діяльність була законною, крім виконання інших умов, на 20 місць для паркування повинен бути як мінімум один паркомат. А взагалі за законом існують три способи сплати за паркування автомобіля: через паркомат, мобільний банкінг чи абонемент. Та нічого подібного в Херсоні немає донині.

Тож звідки гроші (хоч і порівняно невеликі), які все ж дійшли до бюджету? Як розповів директор «Сервіс-Центру», до бюджету КП перераховує тільки ті кошти, які збирає з так званих службових парковок. « У нас є 147 контрагентів, які користуються цими землями. Але з деякими з них також є проблеми. Бо не всі хочуть сплачувати за користування, деякі користуються своїми повноваженнями, деякі кажуть, що не мають змоги в умовах карантину, бо не працюють », – поскаржився Георгій Колодяжний . Але, за його словами, на всіх тих, хто «викручується», вони подали до суду та намагатимуться стягнути плату.

КП НЕЕФЕКТИВНЕ
У жовтні цього року в міськраді відбулась нарада, на якій обговорювали ситуацію в КП «Сервіс-Центр». Аналіз ефективності використання майна, фінансових ресурсів та інших активів КП показав його неефективну роботу, через яку бюджет недоотримав кошти. Наприклад, за сорока договорами, укладеними підприємством, зменшені площа майданчиків і кількість місць паркування, внаслідок чого занижена вартість послуг і недоотримано збір за паркування. Як повідомили в пресслужбі Херсонської міськради, на баланс КП передана частина вулично-дорожньої мережі міста – 305 майданчиків для паркування 2610-ти транспортних засобів, у тому числі 38 майданчиків, визначених як спеціальні земельні ділянки для провадження діяльності із забезпечення паркування, 267 майданчиків – службові парковки, 5 земельних ділянок під розміщення автостоянок (загальною площею 9 608 м кв.).

Зауважимо, що облаштуванням парковок може зайнятися сама влада (за бюджетні кошти придбати та встановити ті ж паркомати та все інше) або оголосити конкурс, на якому визначають підприємство, яке й буде займатись парковками в місті. В разі ж, якщо місто віддає парковки підприємству-переможцю, то частину паркувального збору воно візьме собі, а частину віддаватиме до бюджету.

За словами Георгія Колодяжного, з бюджету на облаштування парковок не виділяли ні копійки.

А щодо другого варіанта – проведення конкурсу – він сказав: « Конкурс не провели. До нас звернулись тільки 2 заявники, які мають можливість організувати процес. Оформили технічну документацію, якщо все погодить Нацполіція, то будемо проводити конкурс ».

— Та чим же ви там займались 9 місяців?! – обурився хтось із членів виконкому.

— Організовуємо роботу з плати за паркування, – відповів Колодяжний.

Роздратувався й мер Ігор Колихаєв. Він викликав доповідати профільного заступника Юрія Стельмашенка, котрий повідомив: «Стосовно платних майданчиків, то їх потрібно виставляти на конкурс. Було рішення сесії, яким ми вилучили 39 майданчиків із КП і передали їх для проведення конкурсу з наступного року на управління. Конкурсом займатиметься профільне управління, воно перераховуватиме кошти в міський бюджет напряму. Тобто ми вилучаємо прокладку у вигляді КП».

«А чому з наступного року? – запитав мер. – Я вам даю 7 днів, щоб розробити конкурс і передати всі паркувальні місця. Зараз усі запитання до вас, бо ви профільний заступник. Чому КП не отримало 3 мільйони? Де гроші?»

Чи вдасться за трохи більше місяця до кінця року владі зробити те, що не робилось роками, – це питання.

До речі, паркомати, про які зараз так багато говорять у кабінетах чиновників, у Херсоні свого часу були, але працювали лічені дні. У 2014 році розпочалась установка паркоматів, зокрема в районі Центрального ринку, на площі Привокзальна та на вулиці Миру, там, де діяли платні парковки. Та їх майже всі прибрали кудись. А паркомат на вулиці Миру взагалі більше схожий на пам’ятник – стоїть собі, не працюючи, тільки хіба що голуби прилітають на ньому посидіти. 

Дарья ЛАПИНА,  Гривна
На фото:, 22 листопада, Херсон, вулиця Миру. Цей непрацюючий паркомат більше нагадує дошку для оголошень, якими він обліплений із усіх боків.