На Херсонщині зберігають кримськотатарські традиції

2 года назад 0

Кримський орнамент Орьнек внесли до Всесвітньої культурної спадщини ЮНЕСКО. Таке рішення прийняли на засіданні Міжурядової комісії у Парижі 16 грудня. Що таке Орьнек та де використовують такий орнамент — Суспільне дізналось у кримських татар.
Енвер – кримський татарин. На Херсонщину переїхав 2015 і у місті Гола Пристань, розказує чоловік, відкрив кафе традиційної кримськотатарської кухні. Каже, готують страви кримськотатарські, знайомили з культурою кримських татар місцевих.
Окрім того, що заклад знайомив відвідувачів із традиційними кримськотатарськими стравами, каже Енвер, завданням було розказати і про культуру народу.

" Із самого початку завдання було таке, щоб воно показувало культуру кримських татар, яскраво був виражений етнографічний зміст і ми намагалися все зробити ближче до національних ознак своїх. І дуже довго ми обирали назву кафе і потім, коли треба було торкнутися символів, що означає той чи інший символ у візерунках кримських татар, то ми обрали назву «Нар». Це в перекладі з кримськотатарського означає «гранат»" , — розповів Енвер Кадиров.
У кримськотатарській культурі гранат символізує благополуччя і достаток, говорить чоловік. Цей символ показали не лише у назві закладу, а й на емблемі, яку запозичили з роботи кримськотатарського митця Едема Ганієва.
Едем Ганієв 16 років займається керамікою, свої роботи прикрашає саме традиційним кримськотатарським орнаментом. Едем зараз живе у Криму. Суспільне зв’язалось із чоловіком телефоном.
" Це — кримськотатарський орнамент Орьнек. Ми його використовуємо у своїх роботах, я використовую у кераміці, відроджую у сучасній інтерпретації, використовую в своїх роботах в блюдах. В основному використовуємо родинне дерево. Тобто в основі орнаменту — трикутник, це – символ землі, потім посудина. Це — символ родинного вогнища. Далі в центрі композиції — тополя, який означає символ чоловіка – голови родини, який обов’язково в центрі. А зверху символи продовження роду ", — каже Едем Ганієв.

Такий орнамент використовують як елемент декору національного одягу, головних уборів, прикрас, посуду та килимів. Також прикрашають спеціальну торбину, де зберігають свою найбільшу святиню – Коран. Енвер Кадиров каже, те, що Орьнек внесли до культурної спадщини ЮНЕСКО дозволить не лише поширити кримськотатарську культуру, а й зберегти її.

Суспільне Херсон