День літнього сонцестояння: обряди та ворожіння

1 год назад 0

День літнього сонцестояння відзначають щорічно 21 червня. Це свято знаменує прихід справжнього літа.

День 21 червня триватиме 17 годин 32 хвилини. Це трапляється через те, що нахил осі обертання Землі в напрямку на Сонце візьме найменше значення, пише сайт Politeka.net.

Після  літнього сонцестояння  в північній півкулі планети день йде на спад, а ніч поступово починає збільшуватися. У південній півкулі відбувається все навпаки.

Згідно гороскопам саме 21 червня в рік Червоного Півня Сонце входить зодіакальний знак Рака. Це знаменує те, що на перший план для людей виходять такі цінності, як сім’я, домашній затишок і приємна компанії друзів.

Обряди на День літнього сонцестояння

Наші пращури називали цей день як річний Сонцеворот або Семиярило. У день літнього сонцестояння святкувалося головне свято літа – Купала. Стародавні люди вважали, що в саме цей день бог Сонця Перун і богиня води Дана з’єднали свої життя узами шлюбу.

У різних народів свято отримало різні назви – Івана Купала, Іван-травник, Ярілін день, Сонцекрес, Духів день і Свято Роси. А в таких скандинавських країнах, як Швеція чи Фінляндія день літнього сонцестояння є національним святом і вихідним днем.

 

Уже після того, як слов’яни прийняли християнство, це свято трансформувався в день Іоанна Хрестителя. По строму стилю він потрапляв на 24 червня, але після переходу на григоріанський календар Івана Купала стали відзначати 7 липня.

У день літнього сонцестояння наші предки-язичники робили різні обряди, присвячені богу Купали. Люди традиційно плели вінки, стрибали через багаття і приносили жертви воді і вогню.

Особливе місце займав рослина папороть. Люди вірили, що ця квітка, що цвіте лише на мить опівночі, точно вкаже, де відшукати скарб.

 

Щоб залучитися магічною силою цього особливого дня проводилися різні обряди і ритуали. Люди збирали м’яту або чебрець, щоб потім вночі кинути їх в багаття і гадати. Вважалося, якщо дим від трав йшов вгору, то на нього чекали в майбутньому щастя і здоров’я. Якщо ж дим пішов низом, то буде біда.

Саме багаття після обкладали гілками берези, щоб утворилася захист від злих духів. Також наші предки опускали квіти воду, здійснюючи, таким чином, жертвопринесення богині Дані.

Щоб залучити бажане, потрібно було нарвати польових квітів, з яких сплести вінок. Плетучи вінок, люди думали про своє здоров’я, особисті відносини або матеріальне благополуччя. Після того, як вінок був сплетений, запалювалася свічка, і загадувалося сокровенне бажання.

Незаміжні дівчата ввечері 21 червня особисто збирала 12 різних трав, які клала під подушку і промовляла особливі слова. Вранці ж ці трави спалювалися на вогнищі.

Також люди вірили, що якщо провести всю ніч біля джерела води і випивати кожну годину з нього по ковтку, можна залучити хороші зміни в житті.

На заході дня люди, дивлячись на сонце загадували бажання і проговорювали слова: «Сонечко-батюшка, сонечко червоне, допоможи мені в справі моєму, виконай мрію мою, світлом яскравим хай засяє над, променем зігрій».

В цілому в день літнього сонцестояння люди проводили його в колі сім’ї, рідних і близьких.